ROZPROSZONE KLASTRY PRZYSZŁOŚCI



Obecne trendy OZE opierają się na dużych instalacjach takich jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne ingerujące w naturalne tereny wiejskie, elektrownie wodne tworzone na spiętrzonych tamami rzekach czy elektrowniach atomowych pozostawiających radioaktywne odpady. Produkują one ogromne ilości zeroemisyjnej energii, która do odbiorców przekazywana jest niewydolnymi sieciami narażonymi na awarie i blackout. 

Przy tak wrażliwym zagadnieniu, jak energetyka wszystkie zmiany powinny następować płynnie. Propozycja przyszłości energetyki w ECM zakłada budowę ogromnej ilości mniejszych rozproszonych klastrów, które stopniowo zastępować będą obecny scentralizowany system. Nasze klastry powstawać jednak będą w miejscach, których energia jest zużywana. Dzięki takim technologiom jak BIPV, pionowe turbiny wiatrowe, geotermia czy turbiny wolno płynących cieków wkomponujemy je w architekturę naszych aglomeracji. Wyobraźcie sobie jak każdy budynek, zadaszony parking, szpital czy stadion poprzez zastosowane elementy produkuje energię. Rozwiązanie takie nie generuje obciążenia dla i tak już zabudowanych terenów.

Wytworzoną nadwyżkę energii zmagazynujmy, stosując technologie wodorowe lub wykorzystajmy do tego grawitacje albo różnice ciśnień. Możliwości są ogromne. Nie ograniczajmy się w kreowaniu przyszłości i pójdźmy jeszcze dalej. Dzięki kolejnemu rozproszonemu systemowi blockchain i jego smart kontraktom, każdy z nas otrzyma możliwość wytwarzania energii. Po co kupować energię jak kupić można moc do jej wytworzenia? Taka jest przyszłość widziana oczami ECM.