ESG



ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ ESG I MODEL WIN-WIN

Ekosystem ECM dzięki swojej konstrukcji daje wybór każdemu i umożliwia podjęcie decyzji o rozpoczęciu zrównoważonego funkcjonowania. Dzięki budowie rozproszonego systemu klastrowego, w którym uczestniczyć możemy w wytwarzaniu energii, dostajemy możliwość na ustabilizowanie kosztów ponoszonych na zasilanie, możemy też użyć energii w inny niż dotąd sposób. Najważniejszym jednak faktem jest to, że klastry energii ekosystemu ECM dzięki OZE i technologii wodorowej są zeroemisyjne. W związku z tym na Platformie ECM udostępniony zostanie licznik, który obrazował będzie osiągnięte korzyści płynące z niewyemitowanych zanieczyszczeń atmosferycznych. Dodatkowym elementem, który przygotujemy w Energy Coin Market, będzie połączenie go z systemem zielonej certyfikacji ETS. W przypadku uzyskania przez klastry tzw. zielonych certyfikatów zostaną one rozdzielone pomiędzy posiadaczy tokenów serii SDT danego systemu wytwarzania jako prawa majątkowe wynikające z tokena. 

Elementem, w którym ECM generować będzie dużo korzyści, jest ESG. Polityka zrównoważonego rozwoju odgrywa coraz bardziej istotną rolę w gospodarce światowej. W krajach unijnych nieruchomości, w których ECM budować będzie klastry energii, odpowiadają za emisję 40% gazów cieplarnianych, więc ich efektywność energetyczna stała się kluczowa. Zeroemisyjność to jeden z najważniejszych celów budownictwa. Emisje w tym sektorze muszą zostać zmniejszone o 30% średniej energochłonności budynków oraz 55% emisji CO2 do 2030r. Poziom taki narzuca porozumienie paryskie i wprowadzone przepisy europejskiego zielonego ładu. Do osiągnięcia takich poziomów służyć mają regulacje dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD i obowiązek raportowania środowiskowego wynikający z NFRD i CSRD. Kluczowe znaczenie będzie miało również włączenie budynków do systemu certyfikacji ETS (zielone certyfikaty).

Nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej zawierać ma wymóg, aby od 2028r wszystkie nowo powstałe budynki w UE obowiązkowo wyposażone były w instalacje fotowoltaiczne i spełniały warunki zeroemisyjności. Duże znaczenie dla międzynarodowego handlu będą miały również regulacje dotyczące mechanizmu dostosowania cen na granicach CBAM nazwanych cłem węglowym. Mechanizm ten ma na celu zrównoważenie kosztów emisji CO2 dla importowanych do UE produktów z krajów, w których nie występują restrykcyjne regulacje w odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych. Mechanizm CBAM regulować będzie ceny importowanych towarów przez wbudowanie w ich wartość kosztów emisyjnych. 

Powyższe regulacje tworzą dylemat, przed którym stają wszyscy uczestnicy rynku. Bez inwestowania w zielone rozwiązania nie ma już szans na zachowanie konkurencyjności. Według nas koszty dekarbonizacji w znaczącym stopniu przeniesione zostaną na odbiorcę końcowego (konsumenta). Propozycja ECM na budowę rozproszonego systemu opartego na zeroemisyjnych klastrach energii (SDT) wkomponowanych w nowoczesne budownictwo i cyfrowy obraz zielonej certyfikowanej energii (EC) umożliwi płynne zastosowanie przepisów. Proces tokenizacji (ITO) umożliwi również ograniczenie kosztów ponoszonych przez wszystkich uczestników rynku, dając im szansę na wytwarzanie czystej energii i generowanie z niej zysków. Możliwości, jakie daje ECM poprzez mechanizmy prosumenta wirtualnego w postaci Platformy Wymiany Energii TRON, umożliwią również zachowanie konkurencyjności importerom i producentom spoza UE, których dotknie cło węglowe CBAM. Implementacja rozwiązań ECM umożliwi osiągnięcie założeń poziomów emisji i minimalizację kosztów poprzez połączenie wytwarzania i konsumpcji zgodnie z biznesową zasadą Win-Win.